Kulübümüz

İzmir denizgücü spor külübü olarak kaç yılında kuruldugu kesin değil ama gençlik ve spor bakanlığı 1950 li yıllarda aldıgı bir kararla tüm işyerlerinde 400 kişiden fazla personel çalıştıran resmi,kamu,özel v.s tümünde en az 4 branşta amatör olarak faaliyet  göstermesini isteyen bir yasa (kararname de olabilir) onayladı.

Bu yasa veya kararname hemen yurt genelinde uygulamaya kondu; tabii ki bu tür yasal işlemlerde en çok işi ciddiye yine  silahlı kuvvetler el attı ve yurdun büyük bir kısmında ;1950 yılların başında kara,deniz,hava,jandarma güç takımları kuruldu .

Tabii diğer resmi ve özel işletmelerde işe dört elle sarıldılar. Ortaya tekel, şekerfabrikaları, Demirsporlar, denizsporlar, tersaneler, iett, etbalık, Etibank, ziraat bankası gibi banka takımları  ve daha şu anda isimleri aklıma gelmeyen nice güzide  kulüpler türkiyenin  spor hayatına  damga vurmaya başladılar.

İşte izmirde şu an daki turan diye tanımlanan semtte  güneydeniz saha komutanlığı personeli ve aileleri için İzmir deniz gücü spor külübü  branşta faliyet gösterecek şekilde kuruldu.

Branşlar: Futbol, Voleybol, Basketbol, Atıcılık, Yelken

Bu branşların başında o zamanlar İzmir güney deniz saha komutanlığında görevli sb, astsb, devletmemuru kişilerden istekli olanlar enkısa zamanda spor bakanlığının açtıgı kurslara iştirak ettirilerek branşlarda uzmanlaşmaya başlandı.

Futbolun başında o zamanlar İstanbul deniz gücünde oynamış   astsb şakir kuruş getirildi.
Futbol branşı o zamnki adı ile İzmir 2ci  er egt alay komutanlıgına poligon adresine taşındı.
Taki 2008 yılında kapısına kilit vuruluncaya kadar orda faaliyet gösterdi .

Temel prensibi : spora ve sporcuya hizmetti kapanıncaya kadar aynı yapıda kaldı halada o spor kulübünden yetişen sporcular aynı prensipte hayatlarını sürdürüyorlardır.

Türk futboluna sayısız sporcu yetiştirdi . Yüzlerce kupa, şilt, plaket kazandı.�
4 defa  1. amatör küme şampiyonluğunu,
1 kez başbakanlık kupasını ( bu kupayı alan amatör takım yok başka )
1 kez Cumhurbaşkanlığı kupasını  

35 kez,İzmir 1. amatör küme grup şampiyonluğunu,
Bunun yanı sıra;
Silahlı Kuvvetler şampiyonluğu,
Deniz Kuvvetleri şampiyonluğu,
Ordu milli takımdaki antrenörü ile de dünya ordular arası birinciliği sayabiliriz. 

Amacımız bu güzide kulüpte görev almış eski sporcularımızı ve onların anılarını,resimlerini yeni nesile tanıtmak ; bu sebeble 70 milyon nufusa sahip ülkede Avrupa ve dünya şampiyonalarında 1 madalya ile dönen sporculara  eskiden bu işi  amatör olarak yapan ve aynı zamanda askerlik hizmetini de beraber yürüten ; sporcu, antrenör, teknik direktör, idareci tüm elleri öpülecek insanlarımıza  vefa borcumuzu ödemek için bu site kurulmuştur.

Elinizde belge, resim, anı varsa ve bu takımın bir ferdiyseniz ( eş, akraba, kardeş, evlat ) bize iletişim sayfamızdan mail atarak  veya posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Gönderdiklerinizin tamamı yayınlanacaktır.

Ali YAŞAR
İzmirdenizgücü
Sporcu, Antrenör, Tekniksorumlu, Kamp komutanı (emekli
)


Yorum Yapin

 

 • Slayt

 • Hava Durumu-İzmir


 • Şubat 2018
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « Ağu «-»  
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728